Kuidas jõuda mugava E-Eestini? (ehk nimeseikluste lõpetuseks)

Möödunudnädalane postitus lapsele interneti vahendusel nime panemisest tekitas uskumatult palju tähelepanu ja vastukaja.

Siinse tagasihoidliku blogi puhul on 500 unikaalset lugejat ühe sissekande kohta päris märkimisväärne tulemus. Kui aga püstitatud teema korjab üles peavoolu-meedia (nagu seekord EPL), siis lisandub lugejaid tuhandeid. Ehk siis veelkord näide sellest, kuidas meediapiirid hägustuvad.

Tahaksin tänada ja tunnustada RISO pealikku Margus Püüat kes EPL loo kommentaarides võttis vaevaks ausalt ja otsekoheselt, oma pärisnime alt ja õige meiliaadressiga teemat kommenteerida. See tekitas veel mõtteid:

Ma olen tema mõttega täiesti nõus – E-Eestis on tegelikult olemas juba suurepärane infrastruktuur (andmekogud ja nende vahelised liidestused). Mis on aga ajale jalgu jäänud, on kiht selle tehnoloogilise vundamendi ja inimesest kasutaja vahel.

Ega tegelikult ju ei ole peale meie eriti riike, kus kodanikel oleks luksust viriseda oma lapse registreerimise või maksuametiga interneti kaudu suhtlemise kasutajamugavuse üle – suuremas osas maailmast saab ehk enamasti jutuks võtta järjekorra pikkust või teeniduspunkti lahtiolekuaegu. Aga see fakt iseenesest ei tohi tähendada loorberitele puhkama jäämist – suutsime ehitada selle vundamendi, peaks ka seinte värvimine jõukohane olema.

Marguse üleskutse koostööle erasektoriga on mõistetav ja hea algus. Paar eriti häirivat asja (kasvõi sellesama X-Tee nägu) saaks kindlasti Teeme Ära stiilis laupäevaku korras lahendatud. Aga maailma parimate (olgu nad siis eesti soost või mitte) kasutajamugavuse gurude või veebidisainerite kaasamine e-riigi kõpitsemisse ei saa lõputult toimuda pelgalt isamaaarmastusest. Ma näen kahte suurt probleemi:

 • Mida meie majandus täna tegelikult vajab on parimate teadmiste eksport. Nende resursside siseriiklikul rakendamisel on väga suur alternatiivkulu.

 • Eesti riigihangete seadused sobivad jätkuvalt 2300 punase tellise ostmiseks mõõtudega X, Y ja Z, kõige odavamalt pakkujalt. Mis te arvate, kas kõige helgem UI-disainer Skandinaavias viitsib praadida 8 nädalat oodates, kas tema riigihankepakkumine läheb läbi või jõuab mõni vahva kohalik (parteisõprade) arvutifirma oma paarituhande eurose pakkumisega käpa vahele? Või teenindab ta sel ajal mõnda seksikamat klienti?

Kreatiivsed, tulemusrikkad lahendused eeldavad kreatiivset tellijat. Miks ei võiks ühe Euroopa Liidu riigi ühtse e-riigi näole disainerite leidmise protsess tuua kokku vähem gurusid kui KuMu või Kunstiülikooli rahvusvahelised arhitektuurikonkursid, kui seda õigesti korraldada?

Tagasi tulles kommentaatorite juurde. Ma kardan, et näiteks anonüümne mõttehiiglane “pro bono” sealt on riigiametnik, kes tegeleb meile infosüsteemide arendamisega (või teevad tänapäeval kõik lehelugejad RIKil ja RIAl vahet?). Saab minu ja Sinu maksurahade eest palka, isegi neil päevil kui riigieelarvet kärpida vaja on. Kui selline kriitikataluvus ja suhtumine on vähegi levinud, siis on Margusel ja tema progressiivsetel kolleegidel edasi liikuda raske. Väga raske.

Lõpetamaks positiivsemal noodil.

Laupäeval käis abikaasa Perekonnaseisuametis paberite järel. Perekonnanime kuuldes küsis teda teenidav tädi, “ah teie mees oli siis see kes meist selle artikli kirjutas?* Aga täiendas siis, et ta on rahul, et probleem tõstatati, ehk nüüd pannakse tähele ja lahendatakse.

Ja ise täna käisin E-Maksuametis maamaksu saldot vaatamas. Varasema kümnekonna kliki asemel kulus nüüd kaks. Uus kujundus on suur samm edasi!


 • Tarmo Tali

  Esitluskihi kohta rääkis Hennu-onu juba 5 aastat tagasi, et riigi asi ei ole portaale ehitada. Sellele olemasolevale infrale tuleb anda võimalus integratsiooniks nendele ettevõtetele, kus on tööl kuhi kodanikke, kelle ainuke mure on see, kuidas oma portaali funktsionaalsemaks muuta. Oma lapse nime panemist saad alustada perekool.ee-st, oma juhiluba saad vaadata auto24.ee-st, oma kinnisvaraga seotud asju kv.ee-st jne. jne. Väga hästi toimivaks näiteks on pank -> maksuamet link. MA ehk teab kui palju inimesi alustab oma deklarit pangast ja kuipalju otse MA lehelt.

 • Kusjuures enamus probleemidest on sellisel … small frustrations tasemel. Suutsin eelmine nädal rahakoti kaotada ja olen just hulga asutusi läbi käinud – tulemuseks enamus homseks taastatud (pangakaardid võtavad nt paar-kolm päeva), IDkaardiga läheb veel nädal sest passi ja PIN-kalkulaatorite olemasolul oli see teisejärguline.
  Kõik asjad said aetud ja kui ilusti paluda siis isegi paremini kui protsess ette nägi. Aga mitte ühtki neist ei teinud ma E-viisil (kui mõned netipangast tasutud riigilõivud välja arvata), vaid ametnike abil kellel toimingute teostamiseks vajalik liides ekraanil olemas.
  Puudus kas liides, juhend mis oleks kinnitanud valitud liidese sobivust antud olukorda – või miski muu pisidetail.

 • Lauri

  Vähempakkujaga konkursid ei kutsu jah kreatiivseid tüüpe kohale aga samas on kohustus neid korraldada alates 40 000€ +km suurusest summast. Kui ainult disainist või konsuldist rääkida ja teostus/kood osta senistelt tegijailt siis iga asutuse kohta 40K EUR.. saab päris mahukaid asju teha, kas pole? Tahtmist või siis ütleme arusaama et see on vajalik – seda pigem ei ole. Raha pidi ju veel olema 😉

 • khm, pro bono’st. ma ei mäleta, et me RIK’is oleks rahvastikuregistri ja/või x-tee liidestega tegelenud. esimene peaks olema sisemin+andmevara teema, teine vist RISO+Cell Networks.
  kodanikuportaali eesti.ee tegemist ei tea, ent kardan, et RIK’il on klassikalise justmin registriala ja uue põneva eToimikuga niigi käed tööd täis.
  a noh, igasuguseid kibestunud tölplasi võis riigisüsteemis, nagu ka mujal, kohata 🙂
  oh, and last but not least – RIK ratsahobuse seljas saab ikka palka ka, ei pea ainult patriotismist tööd tegema

 • Tiki,
  muidugi peaks olema võimalus teenustele otse viidata, ja seda peaksid perekoolid ja kinnisvarasaidid tegema juba täna.
  Sügavam integratsioon pole vist alati mõistlik – riigi seadused, info kogumise protsessid ja statistikavajadused muutuvad. Selle haldamine juhul kui kümme erasaidi omanikku on oma vormid ära koodinud, on paras peavalu.
  Kasvõi sellesama maksuameti puhul liidestuvad ju pangad e-maksuametiga, mitte ei implementeeri SEB või Hansa värvides kogu tulumaksudeklarit uuesti.
  Aga üks ei välista teist. Mulle eesti.ee kui e-teenuseid koondava portaali idee meeldib.
  Sten

 • Lauri,
  kui iga asutus oma 39999 EUR eraldi kulutama läheb puhtalt oma haldusala süsteemide seisukohalt, läheb asi ainult süvenevalt hullemaks ja killustub veelgi. Sellesama lapse sünni puhul peaks kasutajaliides olema ühtlustatud – teatad, et selline isikukood ja selline nimi, paned paar linnukest ehk ja kogu moos.
  Kuidas kapoti all sotsmin, kohalik omavalitsus, haigekassa, rahvastikuregister jne jne andmeid vahetavad ja millised protsessid (registreerimine, toetused) käivitavad, ei peaks olema enam kodaniku peavalu.
  Sten

 • Urmo

  Olen X-tee liidestusi omajagu teinud ja kui viimase aasta sees pole kardinaalselt palju muutunud, siis ma kahjuks küll ei väidaks, et tehnoloogiline vundament superhea oleks. API-d on üsna nigelad, valmistarkvara (eelkõige turvaserveri haldustarkvara ja see kurikuulus MISP) jätab vägagi soovida ja mis minumeelest kõige tähtsam – arendajatele suunatud dokumentatsioon on kaunis hägune. Niivõrd levinud lahenduse juures ei peaks arendaja istuma kunagises Cell Networksis koolitusel, et X-tee peale teenuseadaptereid või siis kliente tootma hakata. Ma mõistan, miks Cellile see meeldis, ma ei mõista miks riigile.

 • Kaidi Teller

  Tere! Tahtsin veel küsida, et kas lapse nime osas ei olnud mingeid probleeme, et seda ei saa või ei tohi panna? Nimelt aasta tagasi Tartu Perekonnaseisuametis teatati meile, et ei tohi sellist tüdruklapse nime panna ja käidi veel juhatajalt üle küsimas ja ei tea kust veel otsiti ja tulemuseks oli see, et pidime lapsele kohapeal uue eesnime mõtlema. Loodetavasti saame seda siis kunagi tulevikus äkki hea õnne korral kolmandale tütrele panna:)

 • TO: Kaidi
  Lapse nime osas on toredas “sinises x-tee keskkonnas” vastav rakenduski olemas, mis lubab kontrollida, kas mingit nime võib lapsele panna või mitte 🙂